DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
aktualizováno: 15.12.2008 21:18:27 

Ponorky od A do Z

Americké ponorky

Americké ponorky 

klikněte na odkaz a požadovaná třída se objeví

      třída Lafayette třída Los Angeles  třída George Washington 

 

 

 

                     třída Ohio

 

 

 

 

Rozměry :

délka170 m šířka 12,8m ponor 11,1m

Maximální Rychlost : 20 uzlů
Výtlak: 16764 tun na hladině ,a 18750 pod hladinou
Poháněcí soustava: jaderný reaktor s přirozeným oběhem
Maximální hloubka ponoru: 400 metrů
Posádka: 160 členů

Původně vzešel požadavek na stavbu ponorek OHIO z potřeby nahradit třídu SSBN GEORG WASHINGTON,a AETHAN ALLEN,které nebylo možné upravit pro použítí tyhdy rozšířených střel POSEIDON nebo připravovanych střel TRIDENT.

KONSTRUKCE :velikost ponorky OHIO byla určena počtem přepravovaných střel .Vice než 24sřel by vedla k neunosnému prodloužení trupu,které by negativně ovlivnila ovladatelnost ponorky.Tvartrupu,je válcovitýjako u třídy Los Angeles

VÝZBROJ:střela TRIDENT 1 C-4 má delku 10,4m aprůměr 1,9m střelupohání 3 stupňový raketový motor na tuhé palivo,bojavá hlavice je složena z osmidílech samostatně navaděných jaderných havic o síle 100KT.Ke konci 80let byly střely TRIDENT 2 D-5.Střela TRIDENT2 d-5 je podstatně vetší její delka činí 13,9m a průměr 2,1m,dolet cinil 11000km,také nesly až 14nasobnoubojovou hlavicitvořenoujadernou hlavicí osíle 150kt Dále jsou vyzbrojeny 4 torpédomety průměru 533mm a digitálním kontrolním systémem odpalování Mark 118. Vyzbrojeny jsou, stejně jako všech 99 amerických ponorek, torpédy Gould Mark 48 s 290kg bojovou hlavicí, schopných dosáhnout hloubky až 1km, . Mark 48 je konstruován proti rychlým, hluboko se ponořujícím atomovým ponorkám a proti velmi výkonným hladinovým lodím. Torpéda jsou vybavena pasivním i aktivním akustickým naváděcím systémem a mohou být řízena i pomocí kabelu z útočící ponorky. Akční rádius se pohybuje okolo 50km při rychlosti 40 uzlů nebo 40km při rychlosti 55 uzlů. Torpédo může být nastaveno do módu opakovaného útoku pro případ ztráty nebo minutí cíle.

 

 



Ponorky třídy Ohio jsou vybaveny šesti odpalovacími šachtami pro torpédové návnady MK2. V jejich výbavě pro elektronický vedení boje je varovný systém WLR-10 a monitorovací systém WLR-8(V) . Hlavní funkcí těchto systémů je detekovat nepřátelské radarové vlny pro navigaci protilodních střel. Systém může být naprogramován pro sekvenční nebo simultání snímání ve všech pásmech a měření všech parametrů signálu, směru, frekvence, typu, amplitudy atd. Akustický příjmač a protitorpédový systém typu AN/WLY-1 byl vyvinut jako automatická obrana ponorky proti torpédovému útoku.

 

VÝROBA: ponorky OHIO(SSBN 726)jmenovkině celé třídě těchto ponorek byla dokončena po třech letech stavby.AMERICKÉ námořnictvo provozuje 18 ponorek třídy OHIO

 




TŘÍDA LAFAYETTE

První ponorka dokončena v roce 1963.

DRUH : ponorka nosič balistických střel s jaderným pohonem(SSBN)

 

 

Rozměry :

délka129,5 šířka 10,1m ponor 8,8m

Maximální Rychlost : 20 uzlů
Výtlak: 7350 tun na hladině ,a 8250 pod hladinou
Poháněcí soustava: jaderný reaktor S5W s tlakovanou vodou
Maximální hloubka ponoru: 400 metrů
Posádka: 140 členů

konstrukce:první exempláře třídy LAFAYETTE se od třídy ETHAN ALLEN svým celkovým uspořadáním a výbavou se moc nelišil.Hlavní odlišnost bla v provedení odpalovacích trubic střel ,které se zvětšili aby se v nich mohly používat balistické střely POLARIS s větším průměrem.Úpravy raketového úseku přinesly prodloužení ponorky o 4,5m.Zbývajcí rozměry zůstaly beze změn .Tichosti provozu ponorek se u amerického námřnictva přikládala podstatně vyšší důležitost a 12 posledních  ponorek třídy (oficiálně označených jako BENJAMIN FRENKLIN)vyznačovalo vylepšením které snížilo hlučnost.

VÝZBROJ:Prvních 8 ponorek bylo vybaveno střelami POLARIS A-2 nesoucí jednoduchou jadernu hlavici.Násedujích 23 ponorek bylo vyzbrojeno střelami A-3 s trojnásobnou jadernou hlavici typu MIRV.  V roce1970 se začalo vyzbrojovat střelami POSEIDON C-4 .Později byly vybavovány střelami TRIDENT která byla navržena tak aby mohla být odplována z ponorek třídy LAFAYETTE ,Čtyři příďové torpédomety mohly používat stejnou munici jako tehdejší americké ponorky ,ale pravděpodobně nemohly používat protiponorkové střely SUBROC.Starší typy torpéd byly nahrazeny modernějším typem MK 48.

VÝROBA: V letech 1963/1967 bylo vyrobeno vyrobeno 31 ponorek třídy LAFAYETTE a BENJAMIN FRENKLIN.


TŘÍDA LOS ANGELES

první ponorka dokončena v roce 1976

druh :útočná ponorka s jaderným pohonem (SSN)

Rozměry :

délka110 m šířka 10m ponor 9,8m

Maximální Rychlost : 31 uzlů
Výtlak: 6080 tun na hladině a 6927 pod hladinou
Poháněcí soustava: jaderný reaktor stalakovanou vodou
Maximální hloubka ponoru: 500 metrů
Posádka: 127 členů



VÝZBROJ: Ve výzbroji koncem 70 let bylo ve výzbroji torpéda MK 48 prvních 12 ponorek bylo vyzbrojeno systémem řízení palby MK 117 díky jemuš mohly používat protiponorkové střely SUBROCK s jadernou hlavicí.Pozdější typy ponorek byly vybaveny sytémem řízení palby MK117 k vůli tomu nemohly používat protiponorkové střely SUBROCK.Později bylo upraveno aby i stímto systémem mohly vystřelovat střely SUBROCK .

Koncem 60let se americké namořnictvo začalo intenzivně zabývat otázkou ohrožení ,svých skupin letadlových lodí ze strany nové generace sovětských ponorke,především třídy CHARLIE (SSGN) s jeje jímy střelami SS-N7 které jsou vystřelovány z horní části trupu. Úkolem pro americké ponorky bylo zjistit přítomnost sovětských ponorek,ještě předtím než zaujmou bojové pozice.A tak novým úkolem pro ponorky : hlídat skupiny letadlových lodí pro který byla vyinuta nová třída ponorek Los Angeles.

KONSTRUKCE: Třída Los Angeles znamenala definitivní přechod od kapkovitého tvaru ,k válcovitého trupu.ktré používají moderní americké ponorky.Válcovitý tvar má stejně hydrodynamický tvar jako kapkovitý, ale válcovitý je lehčí na výrobu.

Od roku 1978 jsou vybavovány protilodnímy střelami HARPOON .

Od roku 1983 jsou vybavovány střelami TOMAHAWK ,které na rozdíl od střel HARPOON mohou být vystřelovány torpédomety .V Třídě Los Angeles je uloženo stejný počet torpéd jako ve třídě STURGEON

VÝROBA- Do konce roku 1986 bylo vyrobeno 34 ponorek Třídy Los Angeles,celkově bylo postaveno 86 ponorek.Třída Los Angeles se stala nejpočetnější třídou jaderných ponorek na světě .









DSVR = Deep Submergence Rescue Vehicle třída Ohio

 

ROZMĚRY TRUPU 15 m X 2,4 m

Rychlost při plavbě na hladině 4 kt

Rychlost při plavbě pod vodou 4 kt

Maximální hloubka ponoru 1524 M
Torpédomety NEMA
Posádka Dva piloti,dva záchranáři a kapacita pro 24 pasažérů

DSRV je hlubokomořské záchranné plavidlo sestrojené k operacím u potopených, pohybu neschopných ponorek US Navy nebo jiných námořnictev.





 

 

 

 

 

 

 

 
 

 

 Vytvořeno službou WebSnadno.cz  |  Nahlásit protiprávní obsah!  |   Mapa stránek